با توجه به رشد روز افزون صنعت های مدرن  و نیاز به تسهیل خدمات ، شرکت Irobot  از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۳ به تحقیق و توسعه در رابطه با ربات ها اقدام نموده که منجر به تولید اولین نسل ربات های جاروگر در سال ۲۰۰۵ شده است . پس از آن و با رشد بیش از پیش دانش و فناوری ربات ها یکی پس از دیگری روانه بازار شدند ، ربات هایی نظیر ربات پاک کننده کف و ربات تمیز کننده استخر و ….رقابت سختی برای تسهیل امور مردم جهان با یکدیگر دارنداز سال ۲۰۰۵ میلادی  بیش از ۲۵ میلیون جارو ربات سالانه در کل دنیا به فروش رفته که سهم آیروبات از این مقدار ۱۶ میلیون جارو ربات می باشد .

جاروبرقی های Irobot همیشه به گونه ای است که حتی کسانی که از تکنولوژی متنفر هستند را نیز به استفاده از خود ترغیب می کند. شما می توانید با فشار دادن یک دکمه بزرگ روی آن یا با استفاده از اپلیکیشن و از راه دور ، به تمیز کردن خانه بپردازید. خانم ها عاشق این ویژگی Irobot هستند  در زیر یک تجربه از استفاده از این نوع جارو ربات شرح داده میشه .

از ۱۵ سال پیش تاکنون که اولین مدل رومبا ساخته شده، شکل آن همیشه دایره ای بوده و قد آن نیز بیشتر از چند سانتیمتر بیشتر نبوده است. این ربات دارای یک برس جارو است که کمی از خود ربات جلوتر قرار دارد و برای تمیزکردن گوشه های اتاق کاربرد دارد.

ربات جارو,جارو ربات

ربات جارو,جارو ربات

همچنین یک محفظه تقریبا بزرگ برای جمع آوری خاک ها و همچنین یک فیلتر برای ذرات ریزتر در آن وجود دارد. رومبا همچنین دارای دیوارهای مجازی است. منظور از دیوارهای مجازی یک مرز نامریی است که توسط خود شما می تواند تنظیم شود تا از برخورد رومبا به وسایل حساس جلوگیری به عمل آید.

طی سال های گذشته، کاربران برای استفاده از رومبا از یک ریموت برای کنترل کردن و تنظیم ساعت های تمیزکاری این وسیله استفاده می کردند اما با پیشرفت تکنولوژی و تحت الشعاع قرار گرفتن همه چیز توسط شبکه های اینترنتی و وای فای دیگر استفاده  از یک ریموت قدیمی شده است. خوشبختانه رومبا مجهز به سیستم اتصاف به وای فای و یک اپلیکیشن مخصوص گوشی های iOS است.

این ربات به هنگام تمیزکاری کدام جهت را انتخاب می کند؟

این ربات هیچ گونه حرت تصادفی و غیرمنظم ندارد و مجهز به سنسورهای بامپر (Bumper) در طرفین خود و همچنین سیستم VSLAM است که به آن امکان می دهد تا یک اتاق را به همراه تمامی وسایل آن ببیند. من به رومبا اجازه دادم تا کف کل یک طبقه را به طور کامل تمیز کند که تقریبا دو ساعت به طول انجامید و برعکس یک انسان، این ربات بدون هیچ گونه اعتراضی به طور مداوم به تمیزکاری می پردازد. شما با استفاده از اپلیکیشن این ربات بر روی گوشی خود می توانید یک برنامه هفتگی و یک ساعت مشخص را برای آن تنظیم کنید تا به تمیزکاری بپردازد.

ربات جارو,جارو ربات

ربات جارو,جارو ربات

وقتی که برای تست کردن رومبا ۹۸۰ به مسافرت رفتم، این وسیله را در اختیار همسرم قرار دادم. در ابتدا تصور کردم همسرم از آن چشم پوشی می کند و هیچ استفاده ای از این ربات نمی کند. اما وقتی که فیس بوک خود را چک کردم دیدم همسرم یک عکس تار از این ربات روی صفحه فیس بوک خود قرار داده که در حال تمیزکردن خانه است. من بسیار متعجب شدم چرا که من هیچ آموزشی به او نداده بودم.

وقتی که به خانه برگشتم و از همسرم ماجرا را جویا شدم گفت که تنها کاری که کرده فشار دادن دکمه بزرگ این ربات بوده است. همسرم از اینکه این ربات چقدر خوب کار می کرده تعجب کرده بود .

استفاده از اپلیکیشن

همانطور که پیش از این نیز گفتم استفاده کردن از اپلیکیشن رومبا بسیار ساده است و شما با فشاردادن یک دکمه می توانید این دستگاه را روشن یا خاموش نمایید. وقتی که من دکمه خاموشی رومبا ۹۸۰ را فشار دادم به طور خودکار تمیزکردن را متوقف و به سراغ ایستگاه شارژ خود رفت.

این دستگاه هم مجهز به یک جاروبرقی و هم مجهز به یک هوش مصنوعی است که به شما کمک می کند بدون هیچ زحمتی خانه خود را تمیز نگاه دارید.

ربات جارو,جارو ربات

ربات جارو,جارو ربات

همچنین از سایر ویژگی های آن اتصال به شبکه وای فای و همچنین دارابودن یک اپلیکیشن مختص گوشی هوشمند شما است که به عقیده شخصی من این خصوصیات را سال ها پیش باید در چنین وسیله ای می گنجاندند.

وقتی که به مشاهده تمیزکاری این دستگاه بپردازید متوجه خواهید شد که این دستگاه بهتر از هر انسانی می تواند خانه را تمیز کند. بهترین مزیت این دستگاه همانطور که پیش از این ذکر شد، کم کردن مسئولیت های شما است. شما می توانید تمیزکردن خانه را به رومبا۹۸۰ سپرده و با خیالی آسوده به کارهای دیگر خود بپردازید.

تنها مواردی که رومبا ممکن است برای آنها نیاز به کمک داشته باشد، حرکت کردن از یک سطح کوتاه به سطح بلند یا بالعکس.

مزایای جارو ربات ۹۸۰

پرقدرت ترین و هوشمندترین ربات در دنیا

دارای مکش بسیار زیاد و ۳مرحله ای برای پاکیزگی ای بیشتر (تکنولوژی high efficiency filter)

دارای برس های کناری

مصرف برق بسیار پایین

سنسور های تشخیص گرد و خاک

نظافت محل های کوچک و باریک

قابلیت عبور از زیر تخت ها و مبل ها به علت ارتفاع کم

تکنولوژی تشخیص ارتفاع

قابلیت برنامه ریزی روزانه و هفتگی

اتصال به اپلیکیشن تلفن همراه و کنترل از طریق آن

برگشت اتوماتیک به محل شارژ پس از اتمام ماموریت

تکنولوژی ادامه از محل باقی مانده پس از شارژ مجدد

تکنولوژی چند اتاقه

افزایش قدرت مکش روی فرش (turbo)